25/11/2020
Tej zimy ośrodki narciarskie będą działały w specyficznych warunkach, odmiennych od poprzednich sezonów. Dotyczą nas reżimy sanitarne podobnie jak inne branże. Jako odpowiedzialna branża już w połowie października przedłożyliśmy do konsultacji projekt wytycznych działania stacji narciarskich, gdzie sami nałożyliśmy ograniczenia, bazując na doświadczeniach działania baraży wiosną i latem. Chcieliśmy z wyprzedzeniem przygotować się do zimy i zapewnić bezpieczeństwo naszym narciarzom i turystom. Ostateczny kształt wytycznych jakie w dniu wczorajszym otrzymaliśmy z Głównego Inspektora Sanitarnego zawiera dodatkowe uszczegółowienia. Widzimy, że analogicznie do wprowadzonego reżimu dla galerii handlowych GIS wskazuje na zapewnienie odpowiedniej powierzchni ośrodka narciarskiego, która ma przypadać na jedną osobę. Jeśli chodzi o ośrodek narciarski, te ilości są znacznie większe aniżeli w galeriach, a trzeba pamiętać, że mówimy tutaj o otwartej przestrzeni. Możemy uznać, że reżim na stacjach jest zdecydowanie większy niż w przestrzeniach zamkniętych.
Specyfika ośrodków odróżnia nas od pozostałych branż -to rekreacja na świeżym powietrzu . Na kolejach krzesełkowych, orczykach jeździmy na otwartej przestrzeni a kontakt jest minimalny. Już doświadczenia letnie wskazują, że zarówno pracownicy jak i klienci bardzo odpowiedzialnie i świadomie zwracają uwagę, by w kolejkach podróżować w grupie znających się osób.
Z kolei jazda gondolą w Polsce również należy do bezpiecznych, bo zgodnie z rekomendacjami rządu ryzyko zakażenia się zwiększa w momencie bliskiego kontaktu, jeśli przebywamy w powierzchni zamkniętej więcej niż 15 minut. W Polsce najdłuższy czas jazdy gondolą to 12 minut, dla przykładu : Góra Parkowa w Krynicy Zdój to 2.40 min, Jaworzyna Krynicka 7 min, gondola w Szyczyrkowski koło 5 minut, a dodatkowo pasażerowie mają zasłonięte usta i nos.
Gestorzy ośrodków będą bardzo odpowiedzialnie podchodzili do kwestii bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Już latem chociażby wprowadzali samoograniczenia przepustowości żeby nie doprowadzić do kumulowania się osób w kolejce. Należy również pamiętać, że zimowy strój narciarski czy snowbordowy już zapewnia odpowiednie przygotowani do pandemicznej rzeczywistości - maski, kaski, rękawice, a dodatkowo sprzęt narciarski, który pozwala na zachowanie odległości.
Pozostaje nam już tylko życzyć sobie dobrej pogody aby nasze ośrodki mogły w porę naśnieżyć stoki i rozpocząć sezon już w grudniu a być może w niektórych wypadkach z końcem listopada.