06/03/2022
Прошка е!
ПРОШКА Е!
Ден, в който по-младите искаме прошка от по-старите, децата от родителите си, а младоженците от кумовете. Осъзнато и смирено да помислим над делата и думите си, тези за които искрено и истински сме готови да поискаме прошка, и да го направим от душа и сърце. Да сведем глава в знак на почит и да измолим да ни бъде опростено всяко волно или неволно дело, дума или мисъл от наша страна към тях. Ако има нещо, което ни тежи, да го пуснем с благодарност и да помолим да ни бъдат опростено.
Като по- малки от тези преди нас обаче, ние с почит приемаме, че те са направили най- доброто, на което са били способни за времето и социума, в които са живели и не ги съдим за постъпките им, не очакваме те да поискат прошка за делата си или пък самите ние да решим, че можем да им простим. В противен случай, ако сме в позицията да прощаваме на родителите си, на бабите и дядовците си, въобще на тези преди нас, ние нарушаваме родовата система. Предреждаме се, заставаме в ролята на по-големи, а не бива да забравяме, че в рода всеки има своето точно определено място и ред. Разбърка ли се той, родът губи сила, баланс и хармония.
"Да простиш означава да се освободиш от този спомен, да го извадиш от себе си завинаги. Да не го оставяш в теб да таи и в определен момент да го извадиш отново. И въпреки, че не го забелязваш постоянно и не му обръщаш внимание, той разяжда душата ти. Стои в теб като червей в дърво. Дървото отвътре става кухо, празно, нездраво. Червеят трябва да се извади, за да може дървото да се възстанови, докато не е станало твърде късно."
Петър Дънов
Нека бъдем искрени със себе си, да се докоснем до душата си и нейните потреби, и да помислим за кое сме готови да потърсим опрощение. Би било прекрасно, ако живеем осъзнато, мъдро и бъдем в състояние на любов и приемане не само днес. Само човек с дълбок вътрешен мир може искрено да прости и да поиска прошка.