Комплексът се намира на 3 км от с.Равногор, 1450 м надморска височина, заобиколен е изцяло с борова гора и граничи със защитена местност „Баташки Снежник-Карлъка“. "Горски къщи Равногор" се състои от две сгради в които може да се настанят 20-24 човека . В централната сграда на втория етаж се помещават 4 двойни стаи - две от тях са спални а другите две са с по 2 легла, под тях се намира ресторант/
механа и отделно помещение с професионална кухня. В приземния етаж на сградата се намира СПА зона със сауна, парна баня, джакузи за 6 човека и басейн.
Сграда две, се състои от един мезонет с настаняване до 6 човека като за отопление се използва камина и радиатори.
В същата сграда има и две студия с възможност за настаняване до 5 човека, като в едната стая има две отделни легла и спалня и единично легло в другата. За отопление се използва камина и стенен конвектор.
Село Равногор е разположено на 1362 м. надморска височина в Баташкият дял на Северозападните Родопи. Географски то се намира на 41,57 градуса северна ширина и 24,22 градуса източна дължина. Землището но Равногор е 92 хил. дка. С граници на североизток - с. Жребичко, югозапад - с. Нова Махала, северозапад - гр. Брацигово. Това са част от земите на древните траки свидетелство за което са многото тракийски гробници, една от които най- голямата куполна гробница в България с диаметър 5,30 м. .Разстоянието между Равногор и Пловдив е 55 км., а с Пещера 23 км.
Климатът е умерено континентален планински. Пролетта идва с щъркелите, кокичетата и минзухарите. Късна и хладна тя често е съпроводена със снежни пелени за един два дни. Лятото е прохладно с температури от 12 до 28 градуса. То е свързано с най-много традиции. През него са празниците на Равногор, на Набора, на Атолука и Илинден. Освен това за населението е времето за косене на тучните ливади.Златната есен е свързана с прибирането на картофената реколта и осигуряването на дърва за огрев. Температурите не надвишават 22 градуса. Зимата - най-привлекателният сезон за посещение от туристи. Тя е дълга и снежна и продължава от 15 ноември до 31 март. В Равногор хората държат на празниците
Най-важните за селото са три. Един от тях е уникален за България. Той съществува от около 100 години и като традиция е свързан с войнишкото изпращане. Всички момчета, навършили 18 години, в последния петък на юли се обличат еднакво и излизат с извезано знаме на набора. Води ги кметът. Момчетата се строяват пред цялото население, целуват знамето на набора и националния флаг и полагат клетва пред род и отечество да служат на майка България. Празникът е тридневен, през това време звучи музика и се вият хора. Последният, който влезе в казармата, взима знамето със себе си и го пази, защото за всеки юбилей на набора с него се повежда хорото. Празникът е последният от поредицата традиции през лятото за Равногор. Този ритуал се тачи и в наши дни. Но тъй като казармата вече не съществува, в него участие взимат младежите, които завършват гимназия.
Празникът на Равногор се провежда всяка година в последният петък на месец юни. Празненствата продължават също три дни – до неделя, и са изпълнени с разнообразна фолклорна програма, а на центъра се извива кръшно хоро. Гости са членове на общинския съвет, висши представители от църквата и видни държавници. По това време селото е доста оживено, защото всички изселили се преди пристигат задължително за празника.
Илинден е уникален празник за селото. На 20 юли или съботата преди него всички жители и гости, пристигнали специално за случая, се събират на връх Св. Илия, където се приготвя курбан в чест на светеца. На него са кръстени и върхът, и манастирчето, намиращо се на него. Светата обител съществува от 400 години, но е възстановена през 1908 година. Изкачването на местността става пеш или с автомобили. Разстоянието до там е само 1.5 км. Самото празненство е посещавано от много представители на църквата. За празника има на място изградено заведение. Всички празнуващи се разполагат на поляната около манастира и се наслаждават на родопската музика и традиции.