09/08/2025
ВАЖНО !
Политиката ни за водата и за тока.
И понеже баналните неща винаги се оказват истина, ние повярвахме, че родителите са взели назаем от Господ бъдещето на децата си на тази планета.
Това важи и за децата ни като станат родители и за техните деца и за техните и за техните и за….
Този заем го връщат децата, техните деца и техните деца и….
Ако обичаме децата си, всички го казваме и мислим, трябва да им оставим бъдеще и да ги научим как да оставят бъдеще.
Водата и тока са ресурси за живот и за оцеляване, а в планетата ресурсите винаги са ограничени - това е базова истина.
Заради това и като черпим опита на страните , в които водата и тока са в остър недостиг, ние, екипът на Къмпингът Атлиман и нашите семейства, ползваме няколко лесни и успешни „хака“, с които пестим ресурсите за живота .
Всеки от нас ги ползва и всеки научи децата си на следното:
1. Малкият бутон на тоалетното казанче пуска 3,5 литра вода и го ползваме при ходене по малка нужда. Така пестим останалите 3,5 литра вода. Ако един от нас ходи по малка нужда 5 пъти, спестява 17,5 литра на ден, а при 300 души това са 5 250 литра.
2. Сегааа. Тук става малко деликатно за четене , но е важно тъй като сме големи хора, а и срамът не е по-важен от живота.
Та…колкото и да е голям резултата от голямата ни нужда, той може да бъде изведен в канала САМО С ЕДНО НАТИСКАНЕ на големия бутон на тоалетното казанче- с едни, единствени 7 л. Това означава(тук сме притеснени и изчервени докато го пишем), че трябва да умеем с едното натискане под течащата вода да измием и тоалетната и преди това да сме почистили и себе си. Не е сложно, не е и гнусно, просто е въпрос на подреждане на действия и навик, а препоръчваме да ползвате хигиенния душ, който има във всяка тоалетна , а не четка.
В резултат от тези срамни работи, неприлични за писане и четене, останалите 1 или 2 пъти неизползвани 7 литра пестим и това са 14л. Ако тази нужда имаме 1 път дневно и сме 300 души сме спестили 4 200 литра - 4,2 тона вода.
И само да обясним – пускането на водата няколко пъти не премахва миризмата – едното е газ, а другото течност.
Ако миризмата се премахваше с вода, нямаше да има вентилация в тоалетните , а щяхме да ходим по нужда под душ пръскащ в цялата тоалетна….
3.Не мием чинии на течаща вода. Те не се мият по- добре от това, че водата тече докато ги търкаме с гъба и препарат. Накисваме и после без да тече крана търкаме всички чинии които мием и накрая пускаме водата за да ги изполеем.
Лично сме мерили колко се пести - средно 10л.- една туба вода за една мивка пълна с чинии. При 100 семейства, които мият чинии 1 път на ден, това е 1 тон вода. Същото е бръсненето на течаща вода, но слава на бога не се бръсне цялото семейство…..
4. Внимаваме и следим за течове на вода. От един теч средно се губят 20л на час или 500 л. на ден.
Еми това е.
В тези 4 стъпки всеки от нас спести 30 л вода, която губим в тоалетните, семейството ни спести още 10л от миене на чинии и ако тук сме 300 души спестихме 10 000литра/ 10 тона вода, тук на нашия Къмпингът Атлиман.
Нека пресметнете сами за седмица, месец и година .
Ами колко пестим в един град, ами в няколко града, ами в цялата наша България ? Експоненциалното нарастване е най – драматичния феномен в математиката и да знаете, че това пестене , честито, е 30 % от личното ни потребление.
За тока нещата не са по-сложни и важат същите идеи - не оставяме вентилатори, включени осветителни тела през деня и включени електрически уреди. Все повече ползваме соларно захранване.
Няма разумни аргументи против тези сметки. Никой не се обогатява от това, че другият пести водата и тока, просто трябва да се помисли отговорно , мащабно, благородно и честно.
Къмпингът Атлиман няма да стане по-печеливш от тази икономия защото от нея средствата ще се вложат в къмпинга и вашето пребиваване ще е по-яко.
Но ползите от това, че ще живеем по-разумно, икономично и щадящо са 30% по-големи, а ако научим на това децата ни, а в живота ученето е съдържателно само чрез даване на личен пример, а децата ни научат децата си, а те техните, а те ….. то всичко, за което сега четете има съвсем смислен смисъл, нали ?
Е , ние в това вярваме. А вие? Вие нали обичате децата си и себе си?
Желаем ви прекрасни преживявания в Къмпингът Атлиман.