27/11/2025
https://clubz.bg/168290?fbclid=IwY2xjawOUgFpleHRuA2FlbQIxMQBicmlkETBhRE5RWFdRMXRxNHRWUXY3c3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHt7TNXNGTaI6v2V37Or-0KQBwFKmVSdq4B8vKsrzGymYBjY2asX6GVgd3aIv_aem_b8_bam0bYP7UlQiMj6aXUA
"временното" ползване по ЗУЧК по-скоро може да се тълкува по отношение на ползвателите, които и без това могат да го ползват до 5 месеца в година, а не на собствениците, но те могат на три години наново да подават заявления;
Относно изискванията, те са адекватни за нещо като лек тип къмпинг. Който не може да е на пясъка очевидно - ЗУЧК така и не разграничи адекватно режима в плажната ивица, която е изкл. държавна собственост и размера и зоните назад...
Ако границите на къмпингите по тази разпоредба са без огради и бариери и маркировка на паркоместата, както е и както може да се тълкува текста, наистина се запазва природосъобразния вид и идея. Маси, заслони и пейки не е като да нямаме. Не са лоши изискванията за налични обекти. Важното е че не се говори за ток, асфалт, канализация и антени. Практически трудно би било единствено разрешението от екоминистерството и ще се действа с "почерпки"... същото министерство, което иначе на хартия ни отказа преди десет години забраняването на къмпингуването на Карадере чрез превръщането му в защитена територия.
Това и внезапното съживяване на тази наредба от стар проект на същите управници навежда на логичната мисъл, че се преследва въвеждане на къмпинги. А не затрудняването на такива, както тази статия безсмислено тръби. Къде? Ами, където има асфалтов достъп поне. Корал, който винаги е бил под подобни напори. И Иракли, където да се задълбочи започнатото унищожаване и бетон и нощно стадионно осветление като в концлагер. + изтикването в резервата за хора (това го бях казал още 2014та)... Като ландшафт Карадере го дублира и затова същата тактика с глоби същите управници на местно ниво пробваха преаз 2015та, само дето нямаха тази наредба и ги осъдих за заповедите за глобяване. Подобни стремежи загатва и факта, че тези три плажа бяха обявени в пакет за "природосъобразни" - което някои отгоре си превеждат като "за застрояване"... Само че по отношение на Карадере ситуацията е по-различна: няма електричество и достъп по асфалт, а пътят до плажа е в пъти по-дълъг и много по-труден. Инвестиции за каскади от тип магистралата над Витиня няма да имат възвръщаемост. Истината е, че природата си го пази, а не нашите незначителни (по)мятания. Доказателството? - винаги съм го сочел: Корал е в "осребрената" тройка само заради будните си защитници, и всъщност заема мястото на Крапец... с по-малко инфраструктура от новото Иракли (пост 2006та). Това бяха трите диви големи плажа, всички с части от защитени зони. На Крапец има лесен достъп и от двата края. Но просто няма инвестиционен интерес, за да стане "бетоносъобразен плаж". А далеч по-трудния Карадере е ок, спокойно. Най-много да прошнуроват и изчарджат караваните в края, дето са боднали знамена като покорители и плащат за тв и интернет от антена, която облъчва всички. Добре ще е и да се обозначат огнища вместо да секат и горят борчета и да се правят нови огнища всеки ден, загрубявщи пясъка по плажа все повече, и паркоместа вместо паркинги и пътеки рушащи дюните и пътя! А като юрист мога само да осмея "пожелателната" разпоредба за охрана. Ако им се влиза по-навътре в резервата за туземци, палатка даже не ползвам, най-много да им подам пожарогасителя си за инспекция!