22/08/2019
Леле, щерко, къде ги набра сега пък тези гъби? Не ме слушаш и това си е. Казвала съм ти аз сама в гората да не ходиш и нищо там да не пипаш, ама чуваш ли ме.. Гъбите, щерко, от дивото са, самодивско притежание. Там, където самодиви танцуват, гъби под краката им никнат. И все отрова в тях има, дето на нас хората зле влияе. Ако някой човек премине през самодивското хорище и от гъбите на горските деви си набере, неизлечимо се разболява. Инак, щерко, гъбата с мъжкото се свързва. Предание в Родопите битува, че след потопа Господ гъби посял по земята и хората от тях някак произлезли. Ох, добре .. Дай, дай да ги прегледам аз тия гъби и да ги сготвя нещо, че и от дивотиите вкусна гозба си става. То се е видяло ...
снимка: kineshemec.ru