Booking Solomontov's house/Соломонтова къща

Booking Solomontov's house/Соломонтова къща Къща за гости Соломонтова къща село Делчево ви очаква. Тук може да направите вашата почивка, парти или рожден ден. Възможност за кетъринг.

22/08/2019

Леле, щерко, къде ги набра сега пък тези гъби? Не ме слушаш и това си е. Казвала съм ти аз сама в гората да не ходиш и нищо там да не пипаш, ама чуваш ли ме.. Гъбите, щерко, от дивото са, самодивско притежание. Там, където самодиви танцуват, гъби под краката им никнат. И все отрова в тях има, дето на нас хората зле влияе. Ако някой човек премине през самодивското хорище и от гъбите на горските деви си набере, неизлечимо се разболява. Инак, щерко, гъбата с мъжкото се свързва. Предание в Родопите битува, че след потопа Господ гъби посял по земята и хората от тях някак произлезли. Ох, добре .. Дай, дай да ги прегледам аз тия гъби и да ги сготвя нещо, че и от дивотиите вкусна гозба си става. То се е видяло ...
снимка: kineshemec.ru

Соломоновата къща село Делчево. За контакт 0898414141.
15/08/2019

Соломоновата къща село Делчево. За контакт 0898414141.

25/03/2019

"Мила ми е, мамо, драчка ми е
Сивковскана, мамо, чоста гора
дет се рано, мамо, разлистнува,
рано, рано, мамо, пред Гергьовден
и по-рано, мамо, по Благовец.
Мили ми са, мамо, драчки ми са
Сивковскине, мамо, малки моми
де се рано, мамо, рано стават
и се рано, мамо, пременуват."
Благовешка песен се пее, щерко, рано на Благовец. Честит да ни е празника! Честити да сме и ние, че слънцето с песен срещнахме, че пролетта по живо-по здраво дочакахме. Кукувицата днеска закуква и самодивите тъдява довежда. Празник голям е, щерко, Половин Великден му се казва. Блага вест тоя ден ни носи и всичко благичко е около него. Та затова на тоя ден и овошки се садят, и пчелите от кошерите за първи път се пускат. Пък и поверие старо за тоя ден има, че рани и болешки се не задържат, та пробиват се ушите и се дамгосват животните, пък и лековитите извори сила набират. Затопля се земята и летните птици по земите ни се връщат. И аз се завърнах снощи. Из Родопите ходих, хубави хора там срещнах, на гайди и красиви песни се наслушах. Ей и тая, дето ти я припявам отзарана, и тя родопска е, стара, някогашна... Там горе, по върховете, щерко, още сняг си има, ама тука много зелено е наизлязло и си е ред вече за него да се хванем. Коприва днес ще си наберем и чорбица ще си направим. Хубаво да си хапнем, та нова и силна кръв да добием. Днес още и рибник ще сготвим, нищо че е по време на пости. И питка ще омесим, с орехови ядки и сушени плодове ще я украсим. Така де, празник е!

19/02/2019

Ей, седмица мина откак не съм те виждала, щерко. Къде ходиш, та при мене не идваш? Ела да ти се порадвам. Колко си ми хубава самооо ... Очи от тебе ергените не свалят. Пък си ми и една таква добричка, сигурно защото в понеделник ден си се родила. Родените в понеделник, щерко, хора обичливи са, с хубави очи и лице, любов носят и хубав живот имат. То понеделника по принцип хубав ден си е, полазен... Както тръгне седмицата, така до края си ще върви. Затова в ден понеделник рано се става. Това важен залог за успех е. Времето на тоя ден не бива да се пилее защото по-ценно е от часовете на другите дни. И още, щерко, понеделника се избира в нова къща да се влезе, на път да се тръгне, оран или друга важна работа да се започне. Ако нещо ти попречи по-добре срядата изчакай, тя по-добра е от вторника... А, и днес хич и не прибирай яйцата от полога, че кокошките ще вземат по други места из двора да снасят....

16/02/2019
13/02/2019

НА БАБА И ДЯДО

Минават години, спомен се връща,
селски мегдан, стара чешма.
Къщичка малка с цветна градина,
за баба за дядо напомня ми тя.

Как да продаваме старата къща,
сега разбирам - тя няма цена.
Дядо и баба са я градили,
било си е тяхна мечта.
Къщичка малка двама да имат,
отпреде градинка с букети цветя,

много щастие в нея да има,
в двора да играят деца.

Дядо си спомням през зимата люта,
запретнал ръкави, цепи дърва,
винце си пийва, нещо замезва,
щастлив се усмихва и клати глава.

Ние със баба на прозореца спрели,
тя отрудена, тиха селска жена,
прегърнати двете, гледаме дядо,
баба се смее, аз махам с ръка.

Селска идилия, детски години,
всичко премина, като миг отлетя,
баба и дядо вече ги няма,
но весело с тях се живя.

Сега от портрета с укор ме гледат,
тая къщичка така опустя,
сякаш ме питат чия е вината,
защо във градинката няма цветя

Глория Стойчева

03/02/2019

И спря се малкото юначе, вдигна гордо ръце и каза: Да живее България! 🇧🇬️😘

Сипахте ли си? Ако не, заповядайте при нас. Наздраве.
22/01/2019

Сипахте ли си? Ако не, заповядайте при нас. Наздраве.

Address

до черквата
Gotse Delchev
2917

Telephone

+359 89 841 4141

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Booking Solomontov's house/Соломонтова къща posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Booking Solomontov's house/Соломонтова къща:

Share

Category