16/04/2026
Нещо интересно по което работим в момента.
Инсигния 2.0 бензин турбо със странен шум който се чуваше в купето, шума наподобяваше леко почукване. На предварително четене на живи данни имахме предположение за дюза(колата е директно впръскване) но за всеки случай се разбрахме с клиента да я докара след празниците за по обстоен преглед. Чека не светеше.
На обстойния преглед установяваме че колата е с много малко масло което едва се вижда на щеката. Доляхме и масло и когато утихнаха малко паразитните шумове и след извесна работа на място забелязваме че изпускателния вал не успява да се коригира според исканите от екуто команди. Решихме да свалим капаците и да проверим какво става отдолу преполагахме че заради ниското ниво на масло, може да е прескочила с зъб веригата и поне да проверим.
Обаче се оказва друго. Счупена вакум помпа и разбит канал на вала с които е зацепена. Оцветяване в края на вала и подбито легло на капака на клапаните.
Колата е на малко километри под 200 но това сме срещали само на мотори преминали 300 и нагоре хиляди.
Вала и вакумпомпата ще бъдат заменени, както и веригата. Ново масло и филтър+ всички нужни гарнитури.
Един съвет от нас, следете си нивата на маслото и не се доверявайте на сензори лампи или съобщения.