30/04/2026
Будиш ли бебе, което „спи толкова сладко“? Или го оставяш, защото „щом спи, значи е сито“?
Много често се случва да ме потърсят майки, които се притесняват или че бебето им е много сънливо, или че суче твърде често. И в двата случая обективно е важно какво е наддаването, но обичайно по-проблемна е първата ситуация: сънливо бебе.
При нас има един много упорит мит, че спящо бебе не се буди... Да, не се буди, кърменето на поискване е златен стандарт. НО след като отмине първоначалният период на адаптация, установило се е производството на кърма и сме спокойни, че бебето се храни и наддава добре. Сънливото новородено невинаги е нахранено новородено.
В първите дни бебетата могат да са прекалено сънливи по причини като:
– по-дълго, изморително нормално раждане, с упойки и други медикаменти
– секцио
– физиологична жълтеница
– ниско тегло
– неефективно сучене...
И да, тези бебета имат най-голяма нужда да бъдат събуждани и да имат минумум 8 кърмения за денонощие, желателно 10-12. И да, често се налага да ги будим, както и да се уверим, че не само стоят на гърдата, но и сучат ефективно.
Повече по темата за кърмене на новородено бебе ще говорим на 28.05. от 10:30 в МЦ Вита Нова на обучението „Основи на къ�