13/03/2021
Добър вечер приятели,
бивши, а може би и бъдещи гости.
Предварително се извиняваме за приложените изображения и емоцията, но ситуацията излиза извън контрол.
С огромно огорчение споделяме с Вас нещо, което далеч не е прецедент или новост, но започва да става ежедневие.
Село Жеравна и околията пазят спомени за история, култура и вяра, която ще пребъде... нещото, което ни е съхранило като народ и нация през вековете в много по-тежки времена.
Но ние започваме да я губим...
Имаме амбиции и се стараем да посрещаме гости, които искат да се докоснат до всичко това, което им дава Жеравна и района, приемаме критика и дерзаем да изчистваме грешките и да се развиваме, но като че ли Ние, не го заслужаваме.
Позиционирани в ценови клас (смело мога да кажа като цяло в Жеравна) за нощувки, близки, а и по-зле от туристическите хижи с общи помещения за спане и тоалет отвън, привличаме гости, търсещи само едно - безпаметно пиянство, купон и беж да ги няма... Животът продължава, никому длъжен, но претенции много.
Може би тук може да се спомене, ей така... за обща култура, че в широкия свят най-ценени и скъпо платени са места носещи в себе си история и атмосфера, до която да се докосне човек като отседне да преспи, а не престижните бляскави хотели с много звезди. Уви... по широкия свят. При нас е друго.
Често ни питат: "Може ли да дойдем с домашен любимец, приемате ли?" (обикновено кучета).
Отговорът ние е Да! - знаете ли защо, защото по-големи зулуми сме видяли от хората, а не от животните.
Докато парадният патриотизъм през 2-3 празника ни прави големи родолюбци, а не начинът ни на живот, културното наследство ще бъде това.
На преден план са безогледно пиянство и чалга в Жеравна, Медвен, Ковачевица, Боженци, Априлци, Копривщица и всички останали храмове на българската история, които стремглаво затриваме...
В духа на Жеравна и Йордан Йовков се сещаме за разказа "По жицата", за бялата лястовица и за Надеждата...
Лека вечер приятели и нека бъдем по-добри, наистина....
п.с Ние ще почистим, ще забравим, ще се усмихнем на следващите гости, които искат да се докоснат до село Жеравна... но дано и надеждата за по-доброто в Нас по скоро е факт, а не сочене с пръст.