26/09/2023
https://www.facebook.com/100033325581680/posts/1039199927200850/
Az elmúlt napokban a legtöbbször feltett kérdések a szellőztetéssel kapcsolatban:
- Minden esetben két irányba kell megcsinálni?
Ha elektromos géppel dolgozunk akkor a legtöbb esetben igen, de mivel ez több tényezőtől is függ, ezért nem törvényszerű. Ha végeztünk az egyik iránnyal, akkor érdemes ellenőrizni a gyep sűrűségét és a kiszedett nyesedék összetételét. Ha a földfelszín már az első után látható, akkor már nem biztos, hogy szükséges a másik irányba is megcsinálni. Amennyiben túlságosan megritkítjuk a területet, akkor nagy a kockáztata, hogy a gazok is meg fognak indulni. Főleg idősebb gyepek esetében, ahol már a regeneráció már nem olyan gyors és nem olyan intenzitású. Felülvetés előtt viszont a második irányt érdemes a késessel megcsinálni.
Egy évnél fiatalabb gyepet nem javasolt még szellőztetni.
- Milyen mélységben kell ilyenkor szellőztetni?
Mivel a rúgós szellőztetéssel a fő célunk, hogy a letapadt filcréteget eltávolítsuk és az állományt megritkítsuk, ezért a felszín „karcolása” a cél. Ha szellőztetéskor azt látjuk, hogy sok földet is felszedünk, akkor érdemesebb kicsit feljebb állítani a magasságot.
- Mire kell a legjobban odafigyelni szellőztetéskor?
A legtöbb esetben az indulás, fordulás, megállás okozza a legtöbb problémát. Figyelni kell, hogy ha a tengely forog akkor a gép mindig mozgásban legyen. Ha valamiért meg kell állni, akkor a fogókar lenyomásával kicsit billentsük felfelé a gépet, ezzel a tengely elemelkedik a földtől és nem kaparja ki a füvet.
- Használjuk-e a szellőztető fűgyűjtőjét?
Ezt mindenki maga döntheti el… mi nem szoktuk, mert nagyon gyorsan megtelik és ezért sokszor kellene a benzinmotoros gépet megállítani és újraindítani. A kiszedett nyesedéket lombgereblyével gyorsan össze lehet szedni. Viszont kis területen illetve elektromos gépnél lehet létjogosultsága a fűgyűjtő használatának.
Ha segítségre vagy tanácsra van szükséged, akkor keress minket bizalommal.