18/05/2026
📚 Za nami XVI Lubelskie Forum Bibliotekarzy, które odbyło się 15 maja 2026 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Spotkanie rozpoczął Dyrektor WBP Andrzej Rolla, witając zgromadzonych gości i uczestników wydarzenia. Najważniejszym punktem programu było wręczenie nagrody „Lubelski Bibliotekarz Roku 2025”, którą w tym roku została uhonorowana Pani Dorota Ręba, bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wólce Filia w Turce oś. Borek.👏
W drugiej części uroczystości uczestnicy wysłuchali inspirujących wystąpień dotyczących m.in. pierwszej pomocy psychologicznej dla bibliotekarzy oraz motywacji i przeciwdziałania zmęczeniu w pracy bibliotecznej, które poprowadzili Pan Jarosław Chybicki wykładowca uniwersytecki, psycholog i psychoterapeuta oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach Pani Iwona Brodzik.
Wydarzeniu towarzyszyły również wystawy artystyczne:
🎨 „Ożywić minione, utrwalić współczesne” Krystyny Rudzkiej-Przychody i Lucjana Gazdy
🎨 „Papier i metal” Małgorzaty Anny Ciosmak
Organizatorami tegorocznego wydarzenia byli Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu Lublin.
Honorowym Patronatem wydarzenie objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Gratulujemy Pani Dorocie Rębie i życzymy dalszych sukcesów!
Dziękujemy prelegentom oraz uczestnikom za obecność, inspirujące rozmowy i wspólnie spędzony czas! Była to cenna przestrzeń do rozmów o wyzwaniach współczesnych bibliotek i roli bibliotekarzy w zmieniającej się rzeczywistości.💚📖